1

Lokalizowanie farm fotowoltaicznych w parkach krajobrazowych i ich otulinach oraz w obszarach chronionego krajobrazu

W odróżnieniu do parków narodowych i rezerwatów przyrody na obszarze parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu nie obowiązuje generalny zakaz realizowania inwestycji budowlanych. Mogą ich jednak dotyczyć ograniczenia w możliwości zabudowy wynikające z przepisów prawa miejscowego. Z tego względu przy ocenie dopuszczalności realizacji farmy fotowoltaicznej na obszarze tych form ochrony przyrody lub w ich pobliżu istotnym jest, aby prawidłowo zidentyfikować oraz przeanalizować regulacje prawne znajdujące w danym przypadku zastosowanie.
2

Sprzedaż nieruchomości, a braki w dokumentacji budowlanej

Niekiedy właściciel nieruchomości budowlanej nie posiada wszystkich dokumentów związanych z jej budową i oddaniem do użytkowania. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele – zaginięcie, zniszczenie w wyniku jakiegoś kataklizmu np. pożaru, czy też inne, nieznane właścicielowi powody związane z długim czasem, jaki upłynął od powstania tych obiektów. Czy braki w dokumentacji związanej z powstaniem obiektów niweczą możliwość zbycia nieruchomości lub wprowadzają ciężkie do usunięcia przeszkody? Jakie są skutki takich braków dla nabywcy nieruchomości? W niniejszym artykule omawiamy przepisy regulujące powyższe kwestie.
3

Wymagania w zakresie hałasu dla budynków i znajdujących się w nich urządzeń

Obowiązujące regulacje prawne dotyczące ochrony przed hałasem nie odnoszą się do poszczególnych urządzeń będących jego źródłem, tylko formułują wymogi w zakresie zapewnienia odpowiedniego stanu akustycznego wewnątrz budynków oraz na danym terenie i to w tym kontekście należy oceniać wymagania stawiane urządzeniom technicznym instalowanym w obiektach budowlanych. Z tego względu omówienia wymaga specyfika obu regulacji.
4

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Praktyczny przewodnik, dzięki któremu każdy inwestor, projektant, inspektor nadzoru inwestorskiego, kierownik budowy i kierownik robót pozna swoje prawa i obowiązki na poszczególnych etapach procesu budowlanego. Autorka opisuje podstawowe zadania inwestora: zorganizowanie procesu budowlanego oraz wybór projektanta i wykonawcy. Podkreśla konieczność przekazania terenu budowy wykonawcy i zawiadomienia właściwego organu o rozpoczęciu robót. Czytelnik dowie się o obowiązku prowadzenia i przechowywania dziennika budowy oraz pozostałych dokumentów. Pozna ograniczenia w zakresie wycinki drzew i krzewów z terenu inwestycji oraz wymogi związane z zajęciem pasa drogowego. Zdobędzie praktyczną wiedzę na temat nadzoru autorskiego sprawowanego przez projektanta i uprawnień inwestora wobec nierzetelnego wykonawcy.

 

Autor: Dorota Dorska-Havaris

Wydawnictwo: Presscom

Rok wydania: 2013

5

Umowy w procesie budowlanym

Autorzy publikacji przedstawili liczne poglądy dotyczące zagadnień związanych z umowami zawieranymi w ramach procesu budowlanego i ich wykonaniem, ukształtowane w praktyce pomocy prawnej świadczonej na rzecz inwestorów, przedsiębiorców budowlanych i organów administracji publicznej. Opracowanie jest wieloaspektowym spojrzeniem na dokumenty i praktykę budów, obejmuje zagadnienia cywilistyczne i techniczno-budowlane poparte przykładami wzorów umów i klauzul umownych. Książka, mająca charakter poradnika, została wydana z myślą o stronach zawierających umowy w ramach procesu budowlanego - w trosce o ich interesy. Pomocna będzie też prawnikom i inżynierom redagującym i negocjującym na co dzień umowy w procesie budowlanym.

 

Autor: Michał Behnke, Bogna Czajka-Marchlewicz, Dorota Dorska-Havaris

Wydawnictwo: Wolters Kluwer

Rok wydania: 2011