Szkolenie kierujemy do wszystkich, którzy w swojej pracy zawodowej stosują prawo budowlane i chcą być na bieżąco z jego zmianami. W szczególności jest ono przeznaczone dla osób biorących w praktyce udział w procesie budowlanym (zarówno po stronie inwestora jak i wykonawcy), a także do pracowników organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego.
W ramach szkolenia omawiamy zmiany prawa budowlanego wprowadzane nowelizacjami w latach 2020-2023, w tym regulujące cyfryzację postępowań administracyjnych dotyczących procesu budowlanego.
Szkolenie obejmuje w szczególności następujące zagadnienia:
- Cyfryzacja procesu budowlanego. Dokumentacja i wnioski w formie elektronicznej. PORTAL E-budownictwo w praktyce.
- Rozpoczęcie robót budowlanych po zmianach prawa budowlanego. Kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie robót budowlanych po zmianie prawa budowlanego.
- Kto jest stroną w postępowaniu dotyczącym procesu budowlanego. Nowa definicja obszaru oddziaływania obiektu i inne kluczowe pojęcia w prawie budowlanym - ich znaczenie dla praktyki.
- Zmiany w zakresie projektu budowlanego. Nowy projekt techniczny. Kiedy wymagane jest zamienne pozwolenie na budowę. Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego.
- Wstrzymanie / wznowienie budowy, wygaśnięcie pozwolenia na budowę. Możliwość i tryb przeniesienia pozwolenia na budowę w świetle nowych przepisów.
- Obowiązki uczestników procesu budowlanego po zmianach prawa budowlanego. Dokumentacja budowy. Nowy elektroniczny dziennik budowy w praktyce.
- Oddawanie obiektów do użytkowania po zmianach prawa budowlanego. Kiedy wystarczy zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych, a kiedy wymagane jest pozwolenie na użytkowanie. Na jakich zasadach można ubiegać się o częściowe lub warunkowe pozwolenie na użytkowanie.
- Samowola budowlana i możliwość jej legalizacji. Nowa uproszczona procedura legalizacyjna.
- Przepisy przejściowe. Zarys planowanych zmian prawa budowlanego.